neděle 8. září 2013

Nerušit, fotíme !


Móda a fotografie, dva pojmy, které  patří k sobě. Co by byla móda   bez  fotografie. Modní foto musí mít nápad, kvalitu, dobrou modelku a hlavně skvělého fotografa. Módní foto je umění. Bez kvalitní a zajímavé fotodokumentace nelze oslovit reklamní partnery, nelze  uspořádat  módní akci.  Perfektní  dokumentace  vyzdvihne  nejenom akci, šaty, ale i samotnou modelku. Modelky a návrháři to vědí,  a proto se pro sebe snaží nalézt toho nejlepšího  fotografa.

Fotograf je na  módní akci  pánem situace, on ví, co dobré foto žádá, dokáže modelku zachytit v momentě, který je neopakovatelný. Modelky   pózují oslepeny  blesky fotoaparátů, ale vědí, že  nesmějí ztratit svůj půvab a charisma. Skvělý  fotograf  přímo vycítí  nejlepší okamžik a vytvoří umělecké dílo.  Fotografii,  která zachytí neskutečné. Fotograf je pro dobré foto schopen hodiny  ležet na zemí, viset z okna či na větvi, v okamžiku  přeskočit molo. Fotograf umí nalézt to pravé  místo, které zaručí neotřelé  záběry.


Jana v akci
Během let, kdy  klopýtáme po kamenité cestě módních akcí,  jsme se   sešli s  řadou módních  fotografů.  S  některými spolupracujeme i nadále, jiní s námi prožili jednu akci a naše cesty se rozešly. Poznali jsme fotografy, pro které je modelka věc,  fotografy, jejichž slovník při komunikaci s modelkami předčí slovník gheta, fotografy, kteří mají smysl pro detail a jejich fota jsou uměleckým dílem,  i fotografy, jejichž styl připomíná výrobní  linku v továrně, tak je jednotvárný.

Co   však víme, že na  našich    akcích    nesmí    chybět    fotografka, která je s námi od prvních krůčků v módním světě.  Jana Staňková. Bez ní není akce akcí,  Jana je živel,  je všude a  nikde. V momentě jejího příchodu unavené modelky pookřejí . Jana srší nápady  a aktivitou. Modelka si ani neuvědomí, že sedí už hodinu v těžkých sukních  na 10 cm širokém zábradlí, čtyři metry vysoko a od pádu jí dělí pouze ruka kolegy.  Když Jana zavelí, modelka překoná odpor k pavoukům, vymete je a sedne si na jejich místo  do historické vany.


Janička přesvědčí modelky, že sníh je krásný i době oblevy, a tak všichni zapomenou na promáčené boty a mokrým sněhem ztěžklé sukně. Modelky pod barokní šaty oblečou džíny,  vlečku sametových šatů  pomůže přenést kolega. Odměnou pro všechny  je skvělá atmosféra  a hlavně  nádherné  fotky. A to je také důvod,  proč  všichni s úsměvem ustojí  dlouhé fotografování   v  sluncem rozpálené zámecké zahradě, jen s malou  přestávkou na ochlazení nohou v zámecké fontáně.

A závěr ?  Fotograf k módě patří.  

Idyla při 30 stupních Celsia
Chvilka odpočinku

Vítězství nad pavouky

Když je vlečka ztežklá  mokrým  sněhem


Šaty promočené od sněhu, kdo to pozná?


Foto: Jana Staňková, Foto - Styl ateliér, Pivovarská 108/II , 293 01 Mladá Boleslav


2 komentáře:

  1. Moc hezký. Takových fotografů jako je Jana je málo. Ale dobře pro ní - aspoň nemá konkurenci a svým přístupem si to zaslouží:-)

    OdpovědětVymazat
  2. Děkuji, ráda to Janě vyřídím. Taky si jí hýčkáme a těšíme se na ní. Hana

    OdpovědětVymazat