pondělí 27. ledna 2014


Když si Krysař z Hameln nechce hrát


(foto: Fotostyl Jana Staňková)Už nevím, kdo první přišel s nápadem uspořádat dětskou historickou přehlídku. Nápad skvělý,  ale   přinesl spoustu otázek.   Například:  Jak předvést historické dětské šaty tak,  aby to zaujalo  děti i dospělé?  Jak přesvědčit dnešní chlapečky, že  v historii oblékali kluci sukýnky minimálně do tří let věku?   Jak podat  historická fakta tak,  aby výsledek zaujal děti i  dospělé?   Jak   zapojit děti  z dětského  domova? Jak zvládnout 25 účinkujících   ve věku 2-17 let ? Za pomoci správy  zámku Sychrov  a vedení dětského domova  jsme našli řešení. Vznikl  charitativní projekt "Sychrov dětem", odpoledne určené dětem i dospělým. 


Vznik loga akce (foto: Fotoslyl Jana Staňková)

A tak již několik let jednu  červnovou  neděli vládnou na zámku Sychrov děti.  Zábavné odpoledne zahájí  neobvyklá pohádka, která je vlastně přehlídkou historického odívání. Následuje taneční vystoupení dětí  z Dětského domova v Mladé Boleslavi,   odpoledne zakončí  skvělé vystoupení Klauna Ferdy http://klaunferda.f-maxproduction.cz, které si užijí nejenom děti, ale i dospělí. Děti z Dětského domova pomáhají i při organizaci odpoledne a osvědčily se jako výborní spolupracovníci. Díky sponzorům si pak domů odnesou malé dárečky.


I princezny se musí posílit před náročným dnem....


Nácvik  elegance  (foto: Katka Vítová)

V neděli  ráno  se na zámeckém nádvoří sejde divadelní soubor   aneb klubko v počtu dvaceti pěti dětí ve věku 2- 17 let,  doprovázených rodiči  a začne se nacvičovat   trochu jiná pohádka.  Pohádkový příběh se dle počasí odehrává na kamenném schodišti v zámeckém parku  nebo v galerii zámku. Za pomoci   několika  dospělých účinkujících a naší skvělé moderátorky  se   odpoledne odehraje  pohádkový příběh, ve kterém děti představí módu od renesance po secesi.

 

Dětí poslouchejte Agnes ..! (foto: Fotoslyl Jana Staňková)(foto: Fotoslyl Jana Staňková)


Pravda, historik by nám asi vytkl, že dětí nemají odpovídající dobové obutí a leckdy v zápalu hereckého nadšení kostým trochu pomuchlají, ale  o to jsou opravdovější.   Někdy  se odehraje  děj,  který rozhodně není ve scénáři,  to když se například  děti rozhodnou zamávat rodičům, nebo se malý Martínek diví, proč si s ním Honza  v roli tajemného Krysaře nechce hrát. Občas malý model nebo modelka utečou  z  jeviště k mamince do obecenstva a odmítájí se vrátit. Přesto je odpoledne nezapomenutelný zážitek pro všechny a splní vše, co má. Seznámí diváky s historií, děti se stanou modelkami i herci, děti z dětského domova platnými pomocníky i skvělými tanečníky a všichni se dobře baví. 


Vyhlížeme diváky..(foto:Martin Kečmár)


P.S. Neprozraďte tajemství, většina našich modelek odmítá historický kostým svléknout a odchází v něm domů. Pak, že historie je nezajímavá!!!

 

 

Kouzelná kniha pohádek (foto:Martin Kečmár)

 


(foto: Fotoslyl Jana Staňková)

(foto: Fotoslyl Jana Staňková)

(foto: Fotoslyl Jana Staňková)

(foto:Martin Kečmár)


(foto: Fotoslyl Jana Staňková)

(foto: Fotoslyl Jana Staňková)


 

Žádné komentáře:

Okomentovat