pondělí 21. července 2014

Svatební šaty po druhé

aneb  už nikdy neříkám nikdy

Po minulé  přehlídce svatebních šatů,  jsem prohlásila, že přehlídku  svatební šatů  už nikdy více! 
Nemám nic proti nevěstám,  ani svatbám, ráda se na svatební šaty podívám, ale ten, kdo někdy zažil zákulisí módní přehlídky, pochopí. Jak současné, tak historické svatební  šaty, vyžadují spoustu  práce s oblékáním spodnic, výtuží,  korzetů a spoustu, přímo vojenské strategie, při přenášení štendrů a stěhování doplňků.
Svatební šaty 1984 - nevěsta měla opravdu kytku z kopretin  -foto Katka Vítová

Ale jak se říká, nikdy neříkej nikdy. V lednu mi zavolala  má bývala kolegyně a oznámila mi:"...mám pro tebe zapůjčeno osmero svatebních šatů z 80. let.." V ten moment mi bylo jasné, že téma naší květnové přehlídky  je  dané - Svatební šaty  od baroka po současnost. Nastal obvyklý předpřehlídkový  kolotoč a před  námi vyvstala důležitá otázka:  který svatební salon vybrat pro prezentaci současné svatební  módy?  Sbírali jsem reference, prohlíželi  prezentace jednotlivých svatebních salonů, ptali se nevěst současných i budoucích. Pak  jednou přišla naše spolupracovnice Verča  a odvezla nás  do Jičína, kde na Valdštejnském náměstí sídlí svatební salon Paris Look. http://www.parislook.cz/ Prohlídka šatů v  salonu a setkání s majitelkou potvrdilo,  že jsme na správném místě.   Majitelka svatebního  salonu, paní Jana Macková  přesně věděla, co je třeba, sama  přehlídky pořádá, a tak měla  připravenou nejenom choreografii, ale i osvědčené modelky.  Při rozhovoru u kávy jsme se dozvěděli nejenom,  že šaty do salonu  vybírá a kupuje osobně, ale i to, že má svou práci velmi  ráda.  Snad se na nás nebude zlobit, když vám  prozradím, co nám o sobě řekla. Jako studentka  si za  téma své maturitní práce vybrala otázku: Co chci v  životě  dosáhnout? Její  odpověď?  Mít svatební salon!


Svatební salon Paris Look-  foto archiv salonu
Svatební téma po druhé v rozmezí dvou let.  Bylo nám jasné, že musíme pozměnit  celé pojetí přehlídky, nejenom choreografii.   Konferování se tentokráte ujala naše  kamarádka a modelka  Hela.  Přizvala na pomoc kolegu novináře.  Výsledek byl  příjemný a vtipný dialog, které přinesl i mužský  pohled na svatební téma.  O další změny se nám postarala souhra okolností. Našemu dlouholetému modelovi a herci Honzovi, nečekané filmové natáčení   zabránilo zúčastnit se přehlídky, a co nás vyděsilo, náš nepřekonatelný zvukař Jirka zavolal, že se posouvá začátek divadelního představení, které zvučí, a   přejezd mezi Sychrovem a divadlem nestihne. To však nebyl konec, večer před přehlídkou  nám onemocněly dvě modelky a kadeřnice pro historickou část. Už jsme propadali beznaději, ale ukázalo se, že  máme kolem sebe  skvělé lidí a báječné kamarády. A tak zvukař jel 300 km jen proto, aby  za sebe  přivezl  náhradníky, postavil jim aparaturu a honem pospíchal zpět do divadla, Tomáš jako jediný zástupce silnějšího pohlaví zvládl  doprovodit  8 modelek, které  se převlékaly přímo v leteckých intervalech. Dobové účesy  vytvořily  maminky  modelek za pomoci  kvanta laku a krabice vlásenek.
.
Tylové šaty z roku 1930 - foto Katka Vítová

Jičinský salon přivezl krásné šaty, dobrou náladu a tři roztomilé dětské modely.  Židle v galerii  se zaplnili diváky a v zákulisí zaznělo, připravit  - začínáme!


Nejkrásnější model  a modelky, oblečení salon Paris Look - foto Katka Vítová
 
 
A je to za námi !!   Svatební salon Paris Look-   foto archiv salonu
 
 
 

1979  Šaty modelčiny maminky, -foto Robert Krůbl


1940 Česká nevěsta v Argentině- foto Robert Krůbl
1924  -foto Katka Vítová
1870  Když nevěsta pláče foto Robert Krubl
1840 -foto Katka Vitová
Svatební hosté v  empíru  aneb báječný pár i ve skutečnosti

Rokoko a svatební šaty -foto Katka Vítová

4 komentáře:

 1. Pořádat módní přehlídky není tak jednoduché, jak to vypadá z pozice diváka, ale ten pocit, který si odnáším vždy na závěr je nepopsatelný!!!
  Obzvláště mě to obohatí, pokud spolupracujete s týmem lidí, který má svoji práci rád a tím tým paní Hany Vignerové rozhodně je!!!
  Chtěla bych moc poděkovat za perfektní spolupráci a nasazení, které tomu dáváte!
  Jana Macková (majitelka svatebního salonu Paris Look) s kolektivem.

  OdpovědětVymazat
 2. Děkuji. Mám kolem sebe báječné lidi, bez nich by to nefungovalo.

  OdpovědětVymazat
 3. Odpovědi
  1. Děkujeme. Naše představa je propojit současnou módu (autorskou a občas i butikovou) s historickou. Pobavit,ale ukázat, že oblečení dokresluje osobnost a vybrat to své si může každý. Od 14. leté slečny po dámu v letech. Přívítáme mezi sebou mladé módní tvůrce s novými nápady.

   Vymazat