středa 27. května 2015


Jak to vlastně bylo

  aneb televizní princezny a Angelika nesmrdí ..Příprava přehlídky dobového  spodního prádla byla  hektická, neméně hektické jsou i její dozvuky, například jedna  dnešní rozmluva. Vypadalo to asi takhle, několik dam, stejné téma..
" . ne to není pravda, že se dříve nosily kalhotky, nesešité v kroku, aby  si dámy sešněrované v korzetu a dlouhé sukni mohly odskočit za nutnou potřebou bez pomoci komorné - néé to by přeci smrdělo,.." a znovu dokola.
I takovéto šaty mohly smrdět potem a mít ucouraný lem. Foto  Fotostyl Jana Staňková

Milé dámy, ono to opravdu smrdělo a  nejen tehdy! Evropské dějiny jsou vůbec z hlediska hygieny děsivé. To jenom dnešní filmy nemohou ukázat realitu, a tak hrdinky historických filmů vidíme   nažehlené a voňavé.

Ale jak to bylo doopravdy? Varuji, další text není vhodný pro  útlocitné povahy.
Tak třeba gotika. Většina domů v tehdejších městech nebyla vybavena toaletou,  nutnou součásti domácnosti byl alespoň jeden nočník, který se ráno vyléval z okna. Cesta na trh, byla tedy  pro krásné šaty nebezpečná, dámy se brodily po kotníky ve splaškách.  Rytíř  na koni někdy dostal  pří jízdě ulicemi  zásah obsahem noční nádoby. 

Koupelna  na zámku Sychrov  byla zřízena až na konci 19.stol.  Foto  Fotostyl Jana Staňková
Doba vlády francouzských Ludvíků. Doba, která je častým tématem historických filmů, je  z hlediska dnešní hygieny,  pro nás nepředstavitelná. Denní koupání,  neexistovalo,  naopak lékaři a církev před častou koupelí varovali, že je to zdraví nebezpečné. Spodní prádlo se denně neměnilo,  chudí lidé měli pouze jednu košili, která sloužila jako noční i denní. Teplá voda nebyla samozřejmostí,  ta se musila nanosit a  ohřívat. Praní prádla, to nebylo otočení knoflíku na automatické pračce, to byla celodenní záležitost a namáhavá práce.  Veškerá kvanta parfémů, které na sebe šlechta lila,  nemohla zápach potu, výkalů a dalších pachů překrýt. A tak dle vyjádření Napoleona, Versailles smrděly. Filmy o Angelice, či statečných mušketýrech neříkají, že při  královských hostinách vykřikoval majordomus: "... nařizujeme, aby pánové nemočili na stěny chodeb, kudy bude procházet král na své lože." Populární film o Marii Antoanettě, nepoukazuje na poučku dvorské etikety, která říkala: "vstoupí-li níže postavená osoba do místnosti, kde výše postavená osoba vykonává svou potřebu, otočí se oknu a pronese  frázi o počasí..."


Šaty se denně neměnily, tehdejší dámy  neznaly deodoranty. Foto Katka Vítová

A tak se nedivme, že dáma konce  19.století, měla spodní  kalhotky přizpůsobené tehdejším poměrům a zvyklostem. Nevěřme, že filmová  pohádka či romantický příběh ukazují historii zcela přesně a nečekejme, že to co platí dnes,   platilo i dříve.  JE TO  HISTORIE..
--

Žádné komentáře:

Okomentovat