středa 3. června 2015

Opravdová princezna ?

aneb jak historie boří mýty,


Není mnoho dívek a žen,  které si někdy nepřály vrátit čas o pár století zpět  a stát se skutečnou  princeznou. Oblékat krásné šaty, tančit v zámeckých sálech, procházet se v nádherných zahradách. Ráno se dlouho povalovat v peřinách a čekat, až přijede princ na bílem koni.

Být princeznou a vlastnit zámek...   foto Jana Staňková

Ale to by nesměla existovat přísná paní Historie, která hrozí zdviženým prstem a říká: "..  ale, ale,  tak to přeci nebylo .."

Dlouho spát a nechodit do školy?
Kdepak, například císařovna Marie Terezie stanovila velmi přísná pravidla pro své děti, kde bylo přesně dáno, v kolik musí vstávat, co se musí učit. Sama byla zvyklá vstávat po páté hodině ranní, a tak ani její  děti, byť to byly princezny,  dlouho spát nesměly. Učitelé za nimi docházeli do jejich pokojů, princezny a princové tedy nemohli opisovat, ani se vymlouvat na spolužáky. Zatajit něco před maminkou, kdepak ! Jednou týdne učitel referoval císařovně o prospěchu jejich dětí.


Oblékat  krásné šaty ....foto Jana Staňková

Čekat na  prince na bílém koni?
Ale kdepak,  princezny se vdávaly podle rozhodnutí rodičů, většinou do dalekých zemí za účelem zabezpečení míru. Rodiče je leckdy posílali  na ženichův dvůr už v útlém věku (např. ve třech  letech), aby byly vychovány podle zvyků nové vlasti. A  pokud  princezny zůstaly až do svatby doma, většinou znaly ženicha   pouze  z portrétů. I v tomto případě nastávaly problémy, nevěsta někdy neznala plynně jazyk nové vlasti a byla vychována zcela jinak. A tak třeba španělský král nařídil svému vyslanci,  nechat nalíčit španělskou princeznu před svatbou v Paříži  podle  francouzských zvyků, aby se jí ženich, francouzský král,nelekl.


Čekat až přijde princ...foto Jana Staňková


A oblékání princezen, to je vůbec na dlouhé vyprávění. Jen takový francouzský  rituál raního vstávání královny byl  z hlediska naší doby, týráním. To ukazují i některé  naše módní  přehlídky.

Zdroj: PhDr. Kybalová Dějiny odívání

Žádné komentáře:

Okomentovat