sobota 20. června 2015

Proč příběh módy?

aneb  svatební šaty vypráví..


Smršť akcí, která nás smetla v posledních  šestí týdnech, vynesla na povrch mimo jiné i následující otázku. Proč příběh módy? Proč? No prostě  proto! I oděv  má  svůj příběh. Jen si vzpomeňme, kolikrát ráno odsuneme tričko a  řekneme si: Ne tohle tričko ne, to mi nosí smůlu, to jsem měla na sobě, když ... (dosaďte sami).  A příběh trička je na světě!

V minulosti nebyl  nákup oblečení tak jednoduchý  jako dnes.  Konfekce se objevuje až  v 19.  století. Látky byly  drahé, šaty se šily ručně. Šít uměly většinou i šlechtičny.  Vždyť i anglická královna Kateřina Aragonská  šila košile pro svého muže  Jinřicha VIII.   Šaty,  a dokonce i spodní prádlo se uvádělo do závěti,  bylo součástí dědictví.  Zděděné šaty se přešívaly až do úplného rozpadu látky. Dodnes je dobový oděv záchytným bodem pro historiky a archeology.  No napadlo by vás třeba, že existenci či neexistenci husitské modlitebny  v 15. století  lze dokázat pomocí soupisu oděvů v testamentu ( závěti) ?

A teď již příběh. Kamarádka mi přinesla  babičky svatební šaty  z roku  1922. Šaty jsou ušité ze  žoržetu, zdobené korálky a látkovými  květy.  Nevěsta  si je schovala na památku  na svůj velký den. Její potomci šaty uchovávají dále, připomínají jim babičku, stejně jako její svatební foto.
Rodinný archiv Flanderků ze Sezemic

Jednoho prázdninového  dne roku 2014, v rámci  přípravy fotografií  k historii obce, byla napsána další kapitola příběhu. Šaty oblékla  oblékla pravnučka nevěsty.  Když běhá nevěsta v pátek  po návsi  a ještě směrem od kostela, vyvolá to u přítomných dětí otázku  - svatba!?, a kde jsou koláčky? Nastal rozruch ve vsi, příběhl i udivený  starosta obce.

Kostel sv. Bartoloměje  v  Sezemicich    Foto: Mgr. Pavel Jakubec


Šaty jsou  krásné, bylo by škoda nechat je ležet ve skříni,  a tak jejich příběh pokračuje. Jsou trvalou součásti našich přehlídek o historii svatebních šatů, například v květnu je obdivovali diváci   na  Sychrovském zámku.


Foto: Jana Staňková


A tak si kladu otázku: Co bude dál ?


Žádné komentáře:

Okomentovat