úterý 21. července 2015

Spodní prádlo

aneb jak lze  šokovat diváky   Část I.


Když  jsem oznámila téma květnové módní show na zámku Sychrov  spodní prádlo,  modelky se na sebe kriticky podívaly a  prohlásily: " A jeje,  tak to abychom začaly více cvičit !!. Pak se usmály a řekly: "  spodní prádlo, to bude legrace, to se zase vyřádíme".  Nás dlouholetý model Honza, se  zamyslel a pronesl: "Nejsem na to starý?"  Pak dodal: "No dobře,  jdu do posilovny" Kadeřnice jen   nakrčila čelo: "Účesy k spodnímu prádlu?,  a začala připravovat sponky, kartáče, stuhy.  Nejhezčí reakci měl zvukař,  rozsvítily mu oči, a zamručel: " Hmm?! "  Musím   prozradit, že  ještě  nikdy naši módní show neviděl, zaskakoval za  našeho stálého spolupracovníka a tak nevěděl, co může čekat. Z doslechu jsme se dozvídali, jak se diváci na přehlídku těší, že pánové  se prý vzájemně upozorňuji na nutnost, přijít na přehlídku s tabletem či mobilním telefonem vybaveným kvalitním fotoaparátem.

Nastal den D,  první diváci přicházejí. Studenti fotografické školy  hledají dobré místo pro fotografování,  když tedy  bude to spodní prádlo, naše dlouholetá fotografka se jen potutelně usmívá. Ví své.
 

Foto: Jana Staňková
Začínáme. Moderátorka Hela vítá diváky, představuje spolupracovníky, uvádí první část módní show. Diváci se přenáší do 50.let  20. stol., na scénu vybíhá Eliška a  mezi diváky zašumí. Cože? Tohle bylo spodní prádlo? Po chvíli se obecenstvo vzpamatuje a napjatě sleduje průběh přehlídky. Na molu se kromě  tylových spodniček a špičatých podprsenek, které tvořily typickou siluetu  nadýchaných   padesátkových  šatů,  představí i nutná  součást  tehdejšího dámského prádelníku, kombiné.  Při vzpomínce na to, jak se v minulosti učili modelky chodit rovně s knihou na hlavě, se některé starší  divačky nostalgicky zasní.
 
Prádlo originály 1952  Foto: LŠF
Kombiné  originál 1956  Foto: Jana Staňková
Kombiné  originály 1950-59  Foto: LŠF

Děti v obecenstvu udiveně pokukují na spodní plátěné kalhotky ke kolenům, někdy dokonce  spojené s košilkou v podobě kombinézy, sálem  blýskají fotoaparáty. Program pokračuje, před diváky se odvíjí další děj i přehlídka současné módy, ale o tom si povíme někdy příště. Netrpěliví mohou nahlédnout sem .


Oděv a prádlo originály 1941  Foto: Jana Staňková

Prádlo originál 1910  Foto: Jana Staňková
Prádlo originál 1900  Foto: Jana Staňková
Prádlo replika dle dobového střihu  1898   Foto: Jana Staňková


Módní show končí, diváci spokojeně odcházejí ze sálu,  proplétám se mezi obecenstvem a slyším, jak jeden divák pronese ke své přítelkyni: „Víš ono to spodní prádlo mělo něco do sebe!. Co kdyby...“ nakloní se k dívce a něco jí špitá do ucha. Ta se k němu přivine a usměje se.    Malá holčička k mamince pronese: „Mamí......ty princezny to neměly jednoduché, .. ale bylo to krásné!“

Jéé našla jsem sukni!  Foto: Jana Staňková
                                                      
Promiňte, zapomněla jsem napsat, že se jednalo  o  přehlídku HISTORICKÉHO spodního prádla!

Žádné komentáře:

Okomentovat