čtvrtek 20. srpna 2015

Móda a tanec

aneb  tančím, tančíš, tančíme.. 

Co bylo dříve tanec nebo oděv? Jedna z otázek, na které se dá odpovídat do nekonečna. Ať je to tak či onak, tanec  módu ovlivňuje odjakživa. Se vznikem baletních a postupně i tanečních škol souvisí i vývoj tanečního oděvu.  Šaty tanečníků se musely  přizpůsobit  pohybu  nebo naopak. Oděvní prvek taneční pohyb zdůraznil.  Co by bylo flamengo bez  volánové sukně, která zdůrazňuje pohyb nohou?  Některé typy šatů byly po tanci přímo pojmenovány, například charlestonky po tanci charleston nebo šaty typu  tango (šaty s nepravidelnými cípy z počátku 20. století). Prvky baletních kostýmů  naopak převzali módní tvůrci, například na přelomu 19. a 20. století vytvořil pařížský tvůrce  Paul Poiret kolekci ovlivněnou slavným  ruským baletem.  Současná móda tylových nadýchaných sukní je inspirována sukněmi baletek. 

Výuka tance patřila k součásti výchovy u vyšších společenských vrstev, taneční hodiny pro mládež jsou tradicí, jenž začala již  v době   Rakouska-Uherska. Tanec má svá pravidla, etiketu  a svou módu. Tanec je spjat s módou. A tak je i součástí našich módních show. Mezi modelkami máme dívky, které se tanci věnovaly závodně a ty se rády s ostatními o své zkušenosti podělí. A aby si mohli zatančit i diváci, končí podzimní zámecká  přehlídka  plesem.

Tancem lze vyjádřit vše, veškeré emoce,  jen si vzpomeňme na filmy jako je  Scholova Tančírna, Saurova  Carmen, či taneční scénu z Formanova filmu Valmont. 

Začínáme 21. stoletím.

  Foto: Jana Staňková
V rytmu rokenrolu plynula padesátá léta 20. století.

Foto: Jana Staňková
Foto: Jana Staňková

Tango vždy budilo vášně.  Tango  ve skvělém provedení neméně skvělého páru,  je nádherné a precizní, to ukazuje i foto z generálky.

Foto: Jana Staňková


Charleston je nejenom tanec, ale i název používaný pro šaty s nízko posazenou sukní.

Foto: Šimon Pikous
Kankán  je typický  vyhazováním nohou a koordinovanými pohyby širokých sukní. Umožnil ženám tanečnicím, ukazovat nohy a spodní prádlo. Ve své době považován za velmi neslušný.


Foto: Jana Staňková
Foto: Jana Staňková
Španělské rytmy vyžadují dokonalou souhru pohybů, kterou široká sukně ještě umocní.

Foto: Veronika Soukupová
Valčík byl první tanec, při kterém se objevilo dnes používané taneční držení. Do té doby  tanečníci  tančili vedle sebe či v řádách. Přesto byly některé tance velmi fyzicky náročné,  skládaly se z různých výskoků a někdy tanečníci vyhazovali své tanečnice, oblečené do honosných šatů vyztužených vrstvou spodnic do vzduchu ,aby je v rytmu  tance  opět zachytili. 

Barokní tanec v provedení souboru Alla Danza  foto: Jana Staňková
A na závěr tančí diváci. Začiná ples na zámku.

Foto: Jakub Frey


Zdroje: L. Kybalová, Dějiny odívání
             R. Balaš, Tance 20. století
             E. Kroschlová, Dobové tance 16. až 19. století
 
Žádné komentáře:

Okomentovat