neděle 2. srpna 2015

Prostě spodní prádlo

aneb jak to bylo dál.. II.


Přehlídka historického spodního prádla je pro naše modelky vždy velkou zábavou. Spodní prádlo, a to i v případě, kdy má modelka na sobě pevně utažený korzet a oblečeny dlouhé spodní kalhotky, umožňuje volnější a rychlejší pohyb. Přeci jenom dnešní dívky nejsou zvyklé denně oblékat několik spodniček a sukní. I když naše modelky umějí bravurně přecházet a pohybovat se v honosné barokní róbě s pevně utaženým korzetem, ocení přehlídku, kde je o něco málo vrstev oblečení méně. A divákům se naskytne možnost podívat se jaké různé podpěry, či jak se dnes se říká vychytávky, používaly ženy v minulosti pro dosažení  dokonalého vzhledu.

Neboť móda ženám vládne od počátku věků a není mnoho žen, které této vládě alespoň na malou chvíli nepodlehnou. V minulosti se módní trendy nešířily tak rychle jako dnes v době internetu, fotoaparátů a mobilních telefonů. A tak bylo běžné, že na královském dvoře bylo oblečení dam odlišné od oblečení dámy ze vzdáleného panství. Stejně tak byly velké rozdíly v oblečení mezi společenskými vrstvami. Ale to by bylo, aby si šikovné ženy nepomohly. A tak, když taková módních šatů chtivá dívka neměla dostatek peněz na ocelovou konstrukci krinolíny, pomohla si polštářky na bocích. Jízda v kočáře vyžadovala jiný systém podpěr a výztuh rokokové krinolíny než konstrukce pod společenskou róbu. Korzet se dal vyztužit nejenom velrybími kosticemi, ale i bavlněnou šňůrou nebo sítinou. 
 
Když  modelka pospíchá,  ani korzet si nazapne Foto LŠF 

A modelky, tak to vůbec není nic nového. Velké krejčovské salony, a po svém vzniku i obchodní domy, zaměstnávaly modelky, které zákaznicím předváděly vybrané modely. Byly to první malé privátní přehlídky.


Foto: Jana Staňková
 

Učit se poklonu jen ve spodní  košili ?? Foto LŠF


Foto LŠF

Foto Jana Staňková
Naše modelky si opravdu květnovou přehlídku užily, diváci se dobře bavili, děti se nestačily divit nad tím, co vše musely princezny oblékat. Na zdárný průběh akce dohlížela naše nejdůležitější a nejhezčí modelka Mavis ze svého kočárku. Dle jejího úsměvu lze soudit, že přehlídka dopadla skvěle. 
 

Foto LŠF
Tak zase příště ... Foto: Jana Staňková


A jak je na Sychrovských akcích zvykem, závěr patřil současné módě. Svou autorskou kolekci představila módní návrhářka Pavla Michalíková. Foto  zde


Odkazy: Foto Jana Staňková
              LBŠ

Žádné komentáře:

Okomentovat