sobota 19. září 2015

27 dní nás dělí od Velké módní show
aneb vždyť je to jen přehlídka ...


Když skončí prázdniny, nastane mumraj. S  příchodem podzimu  vypuká podzimní přehlídkové období. Začíná Sychrovskou módní show. V diáři zatrženo datum 17. října 2015. Přichází období, kdy to u nás  doma vypadá  následovně.Čtyři týdny do přehlídky. Na podlaze špendlíky, na stole stohy literatury a historických fot, v počítači rozepsaný text pro moderátorku a  příprava  choreografie.  Na štendry se  ze skříní a krabic   stěhuji originály a repliky dobových šatů.  Šaty je třeba vyžehlit, přeprat, naškrobit,  upravit.  Bytem voní levandule  a bramborový škrob, žehlička je v pohotovosti. Z celé Evropy přicházejí potvrzení účasti od našich modelek, studentek. Frekvence telefonátů s kolegyní a neteří stále stoupá, rozesíláme první pozvánky.  Z okolí neustále slyším: to je klidná práce viď, ty tvé šaty. V odpověď zatínám zuby a nasazuji úsměv č. 3. Špendlíky padají ze stolu.

Tři týdny do přehlídky. Mobilní telefon se proměňuje v  neustále zvonící (u mne spíše hrající) pohromu, která se ozve v nejméně vhodnou dobu. Vzhledem k tomu, že preferuji malé mobily a větší tablety, i když doba razí opačný trend, dokáže se můj  mini mobil schovat kdekoliv, od kabelky po volány  rokové krinolíny. Pravda, hledání mobilu trénuje  mou (ne)trpělivost.  Nervozita stoupá, stejně jako počet odeslaných pozvánek a vyvěšených plakátů. Prádelní koše se plní klobouky, přibývají háčkované  rukavičky,  kabelky a další důležité  propriety. Rozesíláme  poslední pozvánky. Špendlíky jsou už i v kuchyni. 

Dva týdny do přehlídky. Vizážistky a kadeřnice trénují dobové účesy  dle předloh. Probíhají fittingy.  Doma mi řádí skřítci, kteří s oblibou schovávají na nejnemožnější místa scénář, telefon, nůžky a další. Čerstvě uvařenou kávu nalézám schovanou v ledničce. Telefon nepřestává zvonit. Kolegyně aktualizuje fb, weby, blog  a vše možné.  Dozvídám se, že opět máme jiného zvukaře. Neteř se chytá za hlavu, neboť finální zkoušku se zvukařem vede ona. Mailové schránky se plní dotazy k dalším akcím, končících větou: vaše vyjádření očekáváme ASAP.  Přišlo několik odpovědí na pozvánky, končících slovy: těším se, mám v diáři, ale JEŠTĚ MI TO PŘIPOMEŇ!!!!. Trénuji úsměv č. 4. Při cestě na nákup zjišťuji, že mám špendlíky napíchané do ramena šatů.

Týden do přehlídky. Rozhodla jsem se vyměnit některé šaty připravené na přehlídku, tak tedy peru, žehlím, šiji. Kolegyně aktualizuje FB, weby, blog a další.  Píši seznamy telefonů, účastníků, modelů, časové harmonogramy.  Autorce druhé části programu, současné kolekce, popisuji cestu k parkovišti a technickému zázemí. Kolegyně komunikuje s reklamními partnery. V předsíni se hromadí obruče pro krinolíny, vycpávky do barokních šatů, slunečníky. Zakopává o ně celá rodina. Když mluvím o rohlíku, neřeším rodinnou snídaní, ale vycpávku do barokní sukně.  Skřítci mi schovali telefon. Ověřujeme poslední odvozy, rozvozy modelek, šatů a ostatních. Telefon beru s obavou, že někdo onemocněl. Nestále přepočítávám šaty, s neteří řešíme detaily zkoušky, s kolegyní VIP hosty, se zámkem technické zázemí. Špendlíky nacházím i na rohožce

Večer před přehlídkou. Telefon nepřestává zvonit. Skřítci schovali barokní šaty a žehličku. Píši slohové cvičení k akci pro rok 2017. Jedenáctá hodina večer. Neteř oznamuje, že jde spát, s kolegyní telefonicky ladíme poslední detaily. Hledám špendlíky.

Den přehlídky.  Třetí hodina ranní. Telefon už 10 minut mlčí. (Zapoměla jsem ho dát nabít).  Balím poslední koš. Kontroluji šanon se scénářem, rozpisy, seznamy a smlouvami. Čtvrtá hodina ranní. Jdu spát. Špendlíky vyndávám z noční košile.

Sedmá hodina ranní. Přijíždí neteř a začínáme nakládat. Následuje první káva dnešního dne a vyjíždíme směr Sychrov. První veta na Sychrově, kterou slyším je: „To se nemůžeš jednou pořádně vyspat, vypadáš jako upír. a vyndej si ze šatů ty špendlíky“!  Vyndávám špendlíky a  začínáme.

A přesto nebo  právě proto, mám svou práci ráda!

Na Sychrově 17.10.2015 možná uvidíte.
Z  kolekce Ashha Dox 

Zdroj:https://www.facebook.com/ashaadox

Z kolekce dobových kostýmů:Žádné komentáře:

Okomentovat