středa 4. listopadu 2015

Móda, mlha, zámek Sychrov

aneb jak to bylo dne 17.10.2015


Obrysy zámku Sychrov slabě vystupovaly z mlhy,  nádvoří bylo ztichlé,  chladný vzduch   nutil zachumlat se do teplého svetru. Tak  vypadalo  ráno 17.10.2015.  Postupně se mlha rozplynula,  nádvoří ožilo,  začaly poslední přípravy na Velkou módní show. Ubytovnu průvodců (byteček)  zaplnily modelky,  přijela kadeřnice a vizážistka. Schodiště vedoucí do galerie se změnilo na jedno velké mraveniště,   do patra bylo nutné nastěhovat  štendry, šaty, doplňky,  vybavení pro zvukaře a osvětlovače.  Zatím co v galerii probíhala zkouška choreografie historické části přehlídky, v   bytečku  hučel  fen, cinkaly hřebeny,  klapaly uzávěry makeupu  a dalších kosmetických  nezbytností. Z kosmetického koutku pod oknem vycházely dokonale upravené dívky, modelky pro kolekci současné módy.  Ručičky na zámeckých hodinách neúprosně posouvaly čas. 

Josefína a jeji kouzelné štětce
Skončila zkouška historické části show, modelky se vyměnily, vše začalo nanovo. V galerii probíhal nácvik choreografie  pro autorskou přehlídku návrhářky tvořící pod značkou AshaaDox, v bytečku  kadeřnice  i vizážistka přetvářely současné dívky na dámy ze zámeckých portrétů. Reportáž o přípravách akce  přenášelo  rádio Kiss,  návštěvníci zámku se nestačili divit,  proč dívka s barokním účesem drží v ruce mikrofon.
Dobový učes a dobový klobouk patří k sobě

Zámecké hodiny odbyly druhou hodinu odpoledne,  do galerie přicházeli  první diváci, modelky v zákulisí oblékaly první šaty.   Už nebyl čas na trému.  Moderátorka se nadechla, vyšla před publikum, módní show začala. Divaci sledovali příběh módy  od baroka do 60. let 20. století.  V zákulisí modelky  převlékaly neskutečnou rychlostí  dobové oblečení,  šatnou znělo:  "špendlíky!"  " kde mám klobouk?", "rychle zašněrovat Terku, už musí na molo!".  Nad tím vším shonem  zněl  jasný hlásek naši nejlepší modelky, malé Mavis. Bez ní by módní show nebyla úplná.


Začínáme

 Utichl závěrečný potlesk,  v zákulisí  proběhla výměna  modelek,  štendrů a košů s doplňky, začala druhá část programu. Modelky oblečené do originálních modelů značky  AshaaDox procházely galerií za pozorného sledování diváků, hlavně tedy divaček. A již tu bylo závěrečné defilé, dozněl potlesk,  diváci  spokojeně odcházeli domů. Modelky utíkaly pro horký čaj, v zákulisí začaly přípravy na večerní reprízu.


60. léta 20. století - původní oblečení

Původní dobové oblečení
8
Na konci 19. stol.  dáma  nevyšla bez kloboukuObdobí druhého rokoka mělo svá specifika


Když vládla móda empiru

Rokoko a jeho jemné barvy
Mavis je   nejlepší!

Barokní móda, brokát, aksamit a krajka


 (Pokračování příště)

Foto: Jana Staňková

Žádné komentáře:

Okomentovat