neděle 15. listopadu 2015

Když Mavis tančí

aneb  móda a podzimní Sychrov podruhé

Módní akce pořádáme už  deset let. Během této  doby se historické kostýmy  ocitly na mnoha místech, včetně dětské onkologie ve FN Motol. Příběh módy sledovali diváci  v Praze, Mladé Boleslavi a na  mnoha dalších místech.  Přesto akce na zámku Sychrov jsou ojedinělé. Možná je to atmosférou zámku, možná tím, že jsme zde nejčastěji. Jednoduše shrnuto  Sychrov je Sychrov.

A tak tomu  bylo  i 17.10.2015.  Módní show  se  vydařila   i přes klasické přehlídkové zmatky a nervozitu, pět nových adeptů na roli modelek splynulo s ostatními. Malá  Mavis si užívala své první samostatné krůčky na mole.  Diváci nadšeně tleskali. Vše bylo jak má být.
Když tančí Mavis


Atmosféra  v  zákulicí módní show byla jako vždy báječná. Už dávno vím, že jednotliví členové týmu    jsou skvělí, pomáhají si vzájemně, vědí, že historický kostým má svá specifika,  pilují každé gesto. Snaží se divákům přiblížit historii  módy a  etikety. Neprotestují při oblékání, i když šaty protiřečí  dnešním módním požadavkům. Naopak nesou se po sále v dobovém odění tak, že diváci ani nedutají.  Josefina  si uváže barokní vycpávku, podívá se do zrcadla, zasměje se  a pronese:" tedy to mám najednou velký zadek!".  Míša   si povzdychne směrem k nařasené stuze: "vypadá to jako podvazek",  a nechá si hlavu ozdobit typickou viktoriánskou ozdobou.
Sestřenice a originály šatů z 50.let 20.stol.

Po skončení  módní show si   všichni si spokojeně oddychneme a začněme plánovat další akci. Příběh módy otočí  další list.

Když není tanečník, stačí plyšový medvídek. Šaty zvané tango. 20.léta 19.stol.

Nosit kalhoty, to byla od ženy velká odvaha.

Kloubouk byl v době secese nutný doplněk

Druhé rokoko neboli viktoriánská doba a typický klobouk

Druhé rokoko neboli viktoriánská doba a jedna z oblíbených úprav vlasů.


Kloubok doplňoval i šaty v době empíru

Košilové šaty v období rokoka,, často zdobily medailony
Barokní móda preferovala  těžké a zdobné látky,

Foto: Jana Staňková

Žádné komentáře:

Okomentovat