neděle 29. listopadu 2015

Tanec, smích, rozevláté vlasy, popletená století
aneb je to štastně za námi

Když  po  skončení módní show odejde  poslední divák,  nastane   ticho. Pohasnou reflektory, galerii osvětlují  pouze  světla zámeckých lustrů,  sál působí smutně a opuštěně. V šatně čekají šaty na sbalení do ochranných pouzder,  prádelní koše jsou plné spodniček, slunečníků a kabelek.  Zcela opuštěně působí štendr ověšený šaty z autorské části.  Ale ticho trvá jen chvíli.  Po několika sekundách  začne být rušno.  Z modelek spadne napětí, kadeřnice  a vizážistka mají najednou prázdné ruce,  s neteří dopíjíme zcela studenou,  ráno uvařenou kávu.  Už  neházím pohledy, pod nimiž prý mrzne zem  (cituji),  ale chválím dívky za perfektní práci. 
 
Když modelky sledují  konkurenci (přehlídku současné módy)

Nastává  čas, kdy galerie patří pouze nám a fotografům. Naše fotografka se nezastaví, její hlas je slyšet všude, modelky mění pózy, ruch neustává.  A  v tom se najednou  modelky roztančí. Tančí  jedna, přidá se druhá, třetí. Za chvíli víří  galerií v ryze moderním tanci, oblečeny do  historických kostýmů. Ostatní  přihlížejí, chvíli mlčí a pak se rozesmějí.  Smějí se  nad viktoriánskou ozdobou do vlasů, nad tím, jak sestřičce sluší rokokový klobouk. Smějí se  z radosti,  že celá akce dobře dopadla. A fotografka Janička? Tu to nevyvede z míry, pobíhá kolem a vše dokumentuje.   Vniknou tak fotografie plné pohody,  smíchu a optimismu.  Snad historici umění  prominou, že  se nám na chvíli promíchala jednotlivá století. A nejen to! Kadeřnice se nám proměnila v medvídka.

Taneční rej
Máme kadeřnici medvídka!Tohle, že nosila ve vlasech Božena Němcová??


Která z nich je maminka?

Čas je však neúprosný,  doba  návratu domů se blíží. Modelky se postupně loučí a odjíždějí, fotografka  ukládá fotoaparát,  zbývá odnosit šaty a koše do auta. 
  
Můžete mi prosím, někdo vysvětlit, jak je možné, že vždy po přehlídce šaty a koše zvětší objem a nelze je do auta  naskládat?  

Foto: Jana Staňková

Žádné komentáře:

Okomentovat