čtvrtek 28. dubna 2016

Stát zámeckou paní, na moment vrátit čas

aneb "Komtesa" není jen šlechtický titul

Patřím k těm, kteří měli a mají, možnost pohybovat se po chodbách a salonech historických objektů  mimo vyznačené návštěvnické trasy, procházet se ztemnělým zámkem či hradem. Je to zvláštní pocit, najednou víte, že jste doma i když tam vlastně nepatříte. A tak, když se na mě s žádostí o spolupráci obrátil fotograf Šimon Pikous  s projektem Komtesa, věděla jsem že do toho jdu. Pod názvem "Komtesa" se  skrývá  portrét   v dobovém kostýmu. 

Foto:Šimon Pikous
Ano vím, možnost vyfotografovat se v  kostýmu či kroji, to je dnes dost častá turistická atrakce Komtesa,  ale nabízí vice, tým lidí, který se postará o to, aby styling do vybrané historické epochy byl dokonalý, včetně účesu, líčení.  Kromě výsledné fotografie ve stylu  portrétu dávných malířů, s typickou hrou světla a stínu,  si odnesete i vzpomínku  na to,   jaké je to být  zámeckou paní, která se  za šustotu  mnoha spodniček a těžkých sukní prochází  zámeckými salonky. Vzpomínku na to,  jaké to je být  modelkou, o kterou se  stará tým lidí. Tak to je Komtesa.
 
Foto: Květa Urbanová

Vše začalo jednu březnovou sobotu ve vytopené kanceláří zámku Sychrov. Místnost průvodců se  zaplnila koši s doplňky,  přes židle se vrstvily dobové  šaty, spodničky, korzety,  na stole ležely  sponky do vlasů, stuhy a šperky,   pod oknem u velkého zrcadla vznikl kosmetický koutek. Několikrát klaply dveře, kancelář se naplnila modelkami,  zavoněla káva, propagační fotografováni pro   projekt Komtesa začalo.  Zatímco si fotograf s asistentkou připravovali v zámeckých saloncích světla a fotoaparáty,  v kanceláři se oblékaly  modelky.
Foto: Květa Urbanová
Modelkami pro úvodní foto se stalo   šest našich známých a kamarádek. Hned na začátku se ukázalo, že je jasně vidět, kdo už má s modelingem zkušenost a kdo ne. Nejmladší účastnice, zkušená modelka, bez řečí oblékla kostým a nechala se učesat a nalíčit. Další modelka, která doposud fotila pouze pro současné návrhářky,  se  zajímala o každý detail  dobového kostýmu. Dvě modelky jsou na dobové kostýmy zvyklé, a tak oblékání  komentovaly stylem:, už zase tyhle šaty, ty jsem měla minule! Pátá modelka, kamarádka předchozích, se na místě octla náhodně, jako doprovod jedné z dívek, přesto reagovala spontánně. Šestá  se ocitla poprvé  jak v roli modelky, tak v prezentaci  dobového kostýmu. Přípravy  i celkový styling jí zaskočily,  s nedůvěrou sledovala   průběh líčení a česání, a obávala se výsledku.  Bylo to pro ni  prostě jiné, nezvyklé.
Foto: Květa Urbanová

Modelky postupně odcházely na plac, odkud se po delší době  vracely  s promodralou pletí (v březnu je v nevytopených prostorách zámku opravdu zima),  ale  rozesmáté a spokojené.  Fotografování trvalo celý den, k večeru modelky odjely  domů. Pozdě odpoledne se do kancéláře vrátil i promrzlý fotograf se svou asistentkou, která nám zdokumentovala průběh dne.
Foto: Květa Urbanová
A naše nedůvěřivá modelka? Když obdržela   velký portét, uznala, že  výsledek stál  za její  trápení s nezvyklým stylem česání a líčení.

Pokud i Vy chcete zažít pocit zámecké paní a obletované modelky, či pro někoho hledáte nezvyklý dáre, kontaktujete nás na Komtesa.

Foto: Květa Urbanová

Foto: Květa Urbanová
Foto: Šimon Pikous

Děkujeme za spolupráci  Správě a zaměstnancům zámku Sychrov

Žádné komentáře:

Okomentovat