úterý 24. května 2016

Svatba na zámku

aneb čtrnáct nevěst, dvě družičky a jeden ženich

Svatební dny na zámku Sychrov mají dlouholetou tradici, budoucí svatebčané a jejich rodiny oceňují možnost  prohlédnout si v jednom  dni,  vše co k svatbě patří. Vybrat si   místo obřadu, ochutnat  svatební menu a cukrovinky,  inspirovat se na  květinovou výzdobu,  nalézt ty nejkrásnější svatební šaty. V loňském  roce se součástí akce stala malá přehlídka svatebních šatů. Nápad na její uspořádaní  vznikl týden před Svatebními dny,  přípravy  byly hektické, přesto měla přehlídka velký úspěch. Na výslovné  přání  návštěvníků  byla přehlídka zařazena do programu Svatebních dnů 2016.
Foto Jana Staňková
V letošním roce přípravy   začaly s velkým časovým předstihem. Koncepce  přehlídky byla od začátku jasná, modelky předvedou osmery historické šaty a čtrnáctery šaty ze Svatebního salonu Paris Look Jičín, doplněné kyticemi Anety Novotné.  Zřejmá byla i   volba místa přehlídky. Kamenné zámecké schodiště, které se otevírá  do parku. Schodiště není zastřešené, a tak jsme s  obavami  sledovali předpověd počasí, Meteorologové  na víkend sice slibovali slunečno, ale Sychrov je prostě Sychrov, tam se počasí mění snad  každou minutu.  Měli jsme sice  variantu pro případ deště, průjezd u vchodu do zámecké expozice, jenže ta se nám pořadatelům, příliš nelíbila.  Ještě  v pátek večer  jsme s nedůvěrou pozorovali oblohu, a Aneta Novotná z Květinové inspirace   zdobila schodiště s obavou, zda její práce nebude zbytečná.

Schodiště vyzdobila Aneta Novotná. Foto: Jana Staňková
Sychrovské počasí však překvapilo, sobotní ráno nás přivítalo sluníčkem. V kanceláři zámku začal obvyklý přehlídkový mumraj, na stole se vršily šaty, spodničky, mezitím si rozložily pracovní kufříky kadeřnice a vizážistka. Nastal čas na poslední fittingy a fotografování.   Modelky přebíhaly z galerie, kde měl svůj stánek Svatební salon Paris Look, zpět do kanceláře, aby se stihly dát nalíčit a učesat.  Osm  z nich se několikrát převlékalo z historických do současných šatů a zpět, všechny pak  pózovaly  nejenom našim fotografům ale i mnoha  návštevníkům zámku. A nejen to, bylo třeba nafotit reklamní foto ve stánku Cukrárny u pavoučka a ve svatební  limuzíně pana Geislera.
Cukrárna u pavoučka. Foto: Jana Staňková

Naše kadeřnice Markéta ve svatební limuzíně. Foto: Jana Staňková
Hodiny nemilosrdně odtikávaly čas, blížil se začátek přehlídky. Vzhledem k požadavku svatebního salonu na čtrnáct modelek různých postav a věku, se  na modelky změnily i naše vizážistka Josefína a kadeřnice Markéta, a tak pár minut  před začátkem přehlídky se nezúčastněným pozorovatelům vyskytl nezvyklý pohled, nevěsty česaly a líčily další nevěsty. 

Kdo je kdo? Kadeřnice, vizážistka a dvě modelky Foto: Jana Staňková
Mezitím pobíhaly naše družičky, Josefinina dcerka Andrejka a naše  modelka malá Mavis.  Je pravdou, že přehlídky prověří lidské vztahy, za dobu našich akcí se vytvořil skvělý team, všichni se rádi vidí,  a tak Mavis s rodiči přijela karavanem z Hořovic. Třináctá hodina se blížila, modelky se rychle dooblékly a utíkaly k Anetě pro svatební kytice a růže. Nastal  nejvyšší čas přesunout se do zámku. Parkem se rozezněly svatební zvony,  na schodišti se objevila první nevěsta, z ní druhá, třetí. V zázemí, v  přijímacím salonu zámku, vzduchem  lítaly tkanice, svlečené šaty se vrstvily do košů. 

Replika svatební šatů z roku 1910  Foto: Jana Staňková
Procházející skupina návštěvníků se nestačila divit, co  vše se v zámku  dá vidět. Ještě několikery šaty a přehlídka skončila. Rychle vše uložit, dofotit a honem domů trochu si odpočinout. V neděli vše začalo nanovo, tentokráte s obrácenou choreografií, dobové svatební šaty byly až na závěr.  Přehlídky se vydařily, diváci byli spokojení, modelky unavené, ale usměvavé. Fotografové dofotili poslední fota, Šimon Pikous i  variaci na Hamleta, mohli jsme jet  domů. Cestou  se mi hlavou honilo, co je větší šrumec,  šněrovat modelku do současných svatebních šatů  či  na ní navlékat viktoriánské šaty z patnácti  metrů damašku a krajek?
Rokoková nevěsta s biblí místo kytice. Foto: Jana Staňková

 O dobových svatebních šatech si povíme příště, pokud jste netrpěliví, pak další fota najdete zde.

Být viktoriánskou nevěstou? Foto: Šimon Pikous


Tak takto naši vizážistku Josefínu asi neznáte! Foto: Jana Staňková

Pokud chystáte svatbu, mohou  se vám hodit následující kontakty:
vizážistka Josefína Šjutevová t.č.777 786 002
kadeřnice Markéta Ramešová  t.č. 732 154 544.
Svatba na zámku Sychrov
Svatební salon Paris Look Jičín
Květinářství Květinová inspirace
Cukrárna U pavoučka
Svatební limuzína
Foto Jana Staňková
Foto Šimon Pikous


Když se historie a současnost prolnou. Foto: Jana StaňkováŽádné komentáře:

Okomentovat