neděle 3. července 2016

Svatební šaty,  nevěsta, kytice, závoj

aneb historická rekapitulace

Přehlídky svatebních šatů mají svá specifika. Přehlídka dobových svatebních šatů, která proběhla na zámku Sychrov, tak to byla,  jak se u nás  říká, pořádná mela. V zákulisí se modelky převlékaly  rychlostí, která se   počítala na nanosekundy, kadeřnice Markéta upevňovala trpělivě závoje a klobouky  do složitých účesů, Josefína  pobíhala s kosmetickým kufříkem a  kontrolovala makeup. Diváci  si prohlíželi svatební modely,  ženy v publiku  tiše komentovaly jednotlivé modely, a všichni  se snažili  vstřebat informace  moderátorů o historických svatbách. Přeci jenom  žijeme v Evropě 21. století, a tak pojmy,  jako třináctiletá nevěsta, šaty reprezentující význam rodiny, nevěsta bez kytice, zažloutlé svatební šaty po léta uchovávané v krabici, působily  na diváky jako část Andersenovy pohádky.

Budoucí nevěsty, přítomné  v publiku, sledovaly dobové svatební  šaty a nestačily  se divit. Nevěsta v   červenozlatých  šatech s černým tylovým čepcem? Ano je to tak, patnáctiletá hraběnka Marie Markéta Černínová, se takto vdávala  v roce 1704 za hraběte Valdštejna. Přesto, že  ve své době patřila k nejbohatším nevěstám Čech, dohadují se dodnes historici nad jejím portrétem, zda se neměla svatební  šaty přešité z jiných,  renesančních. 

Foto: Šimon Pikous

Rokoková svatební móda diváky  udivila. Mladinká nevěsta oblékla  sice šaty z hedvábí, ale v modré barvě. Davem to zašumělo, a jedna z divaček pronesla  staré  pořekadlo o tom, jak  modré svatební  šaty nosí modřiny.
Foto: Jana Staňková
Ani jedna z předchozích nevěst neměla závoj a v rukou místo kytice  držela rodinou  bibli, jak to bylo u nevěst v minulosti   běžné.  Ojedinělá byla   bílá barva svatebních šatů,  bílé  látky patřily k nejdražším, a svatební šaty se často šily tak, aby je nevěsta mohla využít i po svatbě. Až 19. století přineslo změnu ve svatební módě. Způsobily to tři   slavné nevěsty, anglická královna Viktorie, francouzská císařovna Eugenie a rakouská císařovna Alžběta Bavorská (Sisi), které se se vdávaly v bílých šatech, se závojem a kyticí.  Od té doby se bílá barva stala vysoce módní. Přesto se stále mnoho nevěst vdávalo v barevných šatech, neboť svatební šaty určené pouze pro jednu příležitost, nepovažovaly za praktické. A tak se ve viktoriánské době  mohla  setkat u vchodu do kostela, nevěsta  v černozelených  šatech, které po svatbě oblékala na plesy, s nevěstou  v šatech z mnoha metrů bílého damašku a krajek, na hlavě se  svatební korunou. Svatební koruna   zhotovená z voskových kvítků, s  bohatě vyšívaným závojem byla typická  hlavně pro  Anglii. V Čechách nevěsty zdobily  vlasy hlavně  věnečkem. Oblíbený byl věneček z pomerančových kvítků.

Foto: Jana Staňková

Období secese přineslo do svatební módy  prolamalované  výšivky (richelieu), množství krajek a velké klobouky.
Foto: Jana Staňková
Nevěsty dvacátého století měnily siluetu šatů podle panující módy. Naše modelka předvedla   šaty z roku 1910, ušité dle dochované fotografie. Šaty doplňoval  závoj pošitý kousky myrty a kytice s tehdy, velmi oblíbenými, věnečky z myrty.

Foto: Jana Staňková
Dvacátá léta, a jejich  typická  rovná silueta. Svatební šaty ve stylu  charleston,   doplněné korálkovou výšivkou a krajkou, zaujaly většinu přítomných žen a dívek.
Foto: Jana Staňková
Závěr přehlídky doprovázel silný vítr. Jeho  závany si  pohrávaly nejenom se  slavnostní výzdobou zámeckého schodiště, ale i   se  šaty ze čtyřicátých let dvacátého století. V obou případech diváci viděli originály, ve kterých  se vdávaly české nevěsty daleko za mořem, jedna v Argentině, druhá pak v USA. 
Foto: Jana Staňková

Foto: Jana Staňková
Závěrečné defilé modelek  v dobových  i ryze současných svatebních šatech, ukázalo jediné.  Barva, střih, doplňky, to vše se mění, prolíná. Je pouze na nevěstě, jaké šaty si vybere.

 

 

Žádné komentáře:

Okomentovat